Tuesday, April 22, 2008

MWT

Poznámka k pondělnímu semináři o MWT (Milan Wudia Telescope) neboli o Brněnské 40-ce. Exebečé me upozornil na stránku o tomto dalekohledu, která má sloužit jako popis pro démony a taktéž je tam snímek Milana.. mimochodem... během přípravy semináře jsem vyvolal diskuze kolem historie MWT a snad se mě podaří přemluvit Jeníka aby ji sepsal pro další generace....

Thursday, April 17, 2008

Rojetín contest

Tak som sa nasrdil a nainštaloval potrebný balík softvéru aby som sa pozrel rojetínu na zúbok! A po zložení a browsovaní som skoro padol na zadok, toľko otvorených hviezdokôp a kadejakého deep-sky sajrajtu čo sa nachádza na Rojetínskej špinavej oblohe by som nečakal. A okrem toho ešte aj homles, a to nie hocijaký ale 17P Holmes. Keďže sa mi nechcelo zabavať v gimpusovi tak prikladám aj link na originál snímok a potom na niečo podobné vo fits formáte (pre brutalistov [32MB]). Contest spočíva v tom, že ak by sa niekto veĺmo nudil, mohol by pozrieť ktore deep-sky tam sú. (našiel som CH&H, M31, OH v Aur x 3, atd ...).
Ak by niekoho zaujímalo ako som to spravil tak postup je trochu brutal: Presvečil som wine aby dokazalo nainstalovať RigiStar, ešte pred tym nainstaloval dcraw. Z raw som dcrawom spravil tiffi, tie som natlacil do RegiStau a tam všetky ztotožnil, 17 snímkov žul NOCTURNO asi 20min a potom som na to puztil akýsi median. No a vyšlo toto, to som uložil ako fits a aj ako jpeg. Ono, asi to nie je najlepší postup, dalo by sa zazveriť ovela viac, ale nebol čas.

Thursday, April 10, 2008

Koudoukou

Jak jste si přáli, sepsala jsem možný postup upečení zodiakálního světla na snímcích z Rojetínského letiště (viz Hroch's diary). Fotografie byla pořízena 30. 3. 2008, 20:42 SEČ.

Nejdříve se raw snímky předzpracovávají, například programem UFRaw (je zabudovaný do Gimpu), a poté načítají v samotném Gimpu, či jiném oblíbeném open source programu na úpravu fotek (provokace si prosím nevšímejte). V UFRaw jsem si jen trochu pohrála s vyvážením bíle (výběr Camera WB), s nastavením Exposure compesation, intenzitní, saturační křivkou a osolila Threshold. Je fajn, že program zobrazuje histogram, člověk si pak lehce ohlídá, aby moc ne[pře/pod]exponoval...











V samotném Gimpu se hodí použít úrovně (Levels) u jednotlivých RGB barev (roztáhnout histogram). S čím se dá také vyhrát, je úprava křivek (Curves), díky které můžu měnit průběh jasu na snímku. Dále jsem trochu zpravovala barvy (Color Balance a Hue-Saturation).












Ještě "ne úplně zničený" obrázek se hodí zduplikovat do vrstev (Layers) a na ty se konečně už pustit s motorovou pilou... První vytvořenou vrstvu jsem zdeformovala ještě více než originál a pohrála si s kanály (díky Pauliemu za tip), konkrétně třeba s křivkou pro R+G. Vrstva se pak zkombinuje (překryje) s původní, např. pomocí Overlay, hlavně se tím zvýší saturace a kontrast na snímku bez citelné ztráty informací.











Další fázi bych nazvala černobílý podvod (díky Filipovi za nápad). Na nové vrstvě jsem zjasnila průběh modré barvy a ostatní naopak hodně potlačila. Po odbarvení (Desaturate) nejsou původní barvy už důležité. Jinak proč si vlastně hraju v kanálech? Jde o to, že od spodní části snímku prostupuje žlutá-červená záře, která zodiakální světlo přehlušuje, takže ji zkouším trochu zkrotit. Vrstvu jsem zase překryla přes původní pomocí Overlay (nebo Soft light).










Dále jsem vytvořila další šedotóní (popř. barevnou) vrstvu, kde se rozdíly mezi původními barvami ještě více prohloubí a zvýší kontrast (například zase pomocí křivek). Když se překryje přes předešlé vrstvy a zvolí Darken only, tak má poměrně dost silný efekt. (pozn. přidané vrstvy se díky sadistickým úpravám docela poškozují, tak jsem je trošku rozmázla Gaussem)...
A je to.





Uvedený recept je hodně surový, většinu kroků jsem dělala od oka a hlavně se jen zaměřovala na zvýraznění zodiakálního světla. Určitě to jde vyřešit nějakým sofistikovanějším a šetrnějším způsobem, ale zatím na to nemám potřebné znalosti/zkušenosti, budu ráda za vaše připomínky či nápady...

Monday, April 7, 2008

Freude, Freude, vždycky na tě dojde

Tuhle se mi stal takový bizarní, no velice zvláštní věc. V rámci své diplomky jsem narazil na otázku, jak nazvat zobrazení v rovině, které vznikne složením dvou transformací, totiž otočení (kolem obecného bodu o obecný úhel) a změny měřítka. No a došel jsem k závěru, že se jedná o stejnolehlost.

Jenže předevčírem se mi zdál sen, ve kterém za mnou někdo přišel a povídá, vždyť to není stejnolehlost, ve stejnolehlosti se všechno otáčí o 0° nebo o 180°. Když jsem se ráno probudil, tak mi to vrtalo hlavou, inu radši jsem si to namaloval -- a zjistil jsem, že sen měl pravdu. Taky se vám stává, že vám sen vyvrátí váš vlastní omyl?

Saturday, April 5, 2008

HÁDANKA: Vzlétne letadlo na běžícím pásu?

Představte si ranvej, která má podobu masivního běžícího pásu. Na ní stojí letadlo, které chce, jak jinak, vzlétnout. Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného vzletu. Pás je schopen dosáhnout jakékoli rychlosti, kterou se letadlo vůči zemi pohybuje. Podaří se letadlu vzlétnout? Nebo zůstane na zemi?

Tak teď se ukažte, fyzikové. Své odpovědi pište do komentářů. Pochopitelně, pokud už to znáte, tak mlčte a nekažte to. :)

Wednesday, April 2, 2008

Putování po archivech

Jak čas dozrává, může se stát, že se sem tam objeví chuť na archivní vzorek. Neochutnala jsem sice ještě ani špetku z možností, ale menší výběr vám nabídnout mohu. Jak již Janis mluvila o bloudění a virtuálním cestování, přidávám několik cedulí na křižovatce archivních dat a pár poznámek k tomu, hlavně co se galaxií týče. Časem možná ještě doplním, opravím.


ESO/ST-ECF Science Archive Facility
Internetové stránky ESO (European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere) v novém kabátě poskytují mnohé možnosti a to převážně (registrovaným) vědeckým uživatelům. Centrální ESO archiv obsahuje data z mnoha přístrojů Paranalské, La Silla a Chajnantor observatoře (VLT, VLTI, New Technology Telescope, Max-Planck-ESO telescope atd.) a dalších (např. APEX). Ve většině případů se zveřejňují rok po pozorování. Díky spolupráci se Space Telescope - European Coordinating Facility (ST-ECF) je zde přístup také k HST datům. O ESO archivu se raději už rozepisovat nebudu, protože to je celkem známé a dobře na jejich stránkách popsané.

ESO science users homepage: http://www.eso.org/sci/
HST science archive: http://archive.eso.org/wdb/wdb/hst/science/form
ESO archive query form: http://archive.eso.org/eso/eso_archive_main.html


Virtual Observatory (VO)
V poslední době jsou v kurzu užitečné virtuální observatoře (VO) využívající standardu VOTable (an XML format defined for the exchange of tabular data in the context of the Virtual Observatory). Píšu o tom sice zde, ale info o VO by mělo být v podstatě hierarchicky výše nad uváděnými archivy, neboť jde o snahu mít všechny snímky, spektra a další informace (katalogy apod.) k dispozici pohromadě. Z hlediska našeho kontinentu je nejzajímavější European Virtual Observatory (EURO-VO). Dnes už se data mohou získávat přes různé nástroje, například s Aladinem je to docela zábava:) Pro ty, kteří chtějí archiv prohlížet raději virtuálně graficky, je na ESO k dispozici VirGO (Visual Browser for the ESO Science Archive Facility, používá VO standard) v podobě plug-inu pro Stellarium.

European Virtual Observatory: http://www.euro-vo.org/pub/
US National Virtual Observatory (NVO): http://us-vo.org/
SkyView (the Internet's Virtual Telescope): http://skyview.gsfc.nasa.gov/
International Virtual Observatory Alliance: http://www.ivoa.net/



Canadian Astronomy Data Centre (CADC)
Kanadský server pro přístup k datům z vícero dalekohledů, ke katalogům a dalším užitečným produktům. Jedna globální registrace by měla stačit u všech archivů. Uvádějí návod na programové získávání dat (Direct Data Access). Zajimavá je i kanadská virtuální observatoř a její projekt OCTET (Observation Catalog Exploration Tools). Jednotlivé archivy:
  • Canada-France-Hawaii Telescope on Mauna Kea (CFHT) -- data z různých přístrojů dostupná veřejnosti zhruba po 13 měsících od pozorování .
  • Canada-France-Hawaii Telescope Legacy Survey (CFHTLS) -- Přehlídka teleskopem CFHT, která uvolňuje data po určitých etapách, naposledy to bylo asi 4. vydání.
  • Canadian Galactic Plane Survey (CGPS) -- Přehlídka pozorování atomárního vodíku a rádiového pozadí (DRAO Synthesis Telescope).
  • VLA Galactic Plane Survey (VGPS) -- 21 cm přehlídka z různých dalekohledů (telescopes at the ATNF, DRAO, VLA).
  • Gemini Science Archive (GSA) -- data ze známých dvojčat, dostupná 18 měsíců od pozorování.
  • James Clerk Maxwell Telescope (JCMT) -- další Mauna Kea obyvatel, několik různých přístrojů, release date jsem v konkrétní podobě nenašla.
  • Balloon-borne Large-Aperture Sub-millimeter Telescope (BLAST) -- Přehlídka (250 - 500 mikrometru), dostupná pouze předzpracovaná data (mapy jed. oborů) ze dvou dosavadních letů (2005 ze Švédska do Canady a 2006 oblast Arktidy).
  • The Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer (FUSE) -- různá spektra oblastí zhruba 90-120 nm.
  • The Hubble Space Telescope Archive at CADC (HST) -- spolupráce s ESO/ST-ECF a STScI, v podstatě máte ve všech třech případech přístup ke stejným datům (maximálně používají trochu jiné verze programů na zpracování dat a pod.) Ke kalibrovaným datům je už možný přístup i bez registrace. Všechna data z HST jsou standardně k dispozici po uplynutí jednoho roku.
  • MOST ("My Own Space Telescope") -- 60 kilogramový kolos, vichni Kanaďané, co "zvládnou vyplnit formulář" mohou podat proposal. Nejnovější public data jsou asi z roku 2006.
CADC homepage: http://www1.cadc-ccda.hia-iha.nrc-cnrc.gc.ca/cadc/


Multimission Archive at STScI (MAST)
Zahrnuje převážně optickou, blízkou infračervenou a ultrafialovou oblast (+ trocha radia). Pro získání vědeckých dat, například z FUSE nebo HST je nutná registrace. Příklady několika z archivů:
  • Digitized Sky Survey -- Fotografická přehlídka (Palomar and UK Schmidt telescope).
  • Extreme Ultraviolet Explorer (EUVE) -- 70-760 Angstrémů, spektra a obrázky.
  • Galaxy Evolution Explorer (GALEX) -- UV data, série all sky a deep sky přehlídek, proprietary period je většinou 6 měsíců.
  • Hubble Space Telescope (HST) -- Totéž co předešlé HST archivy, v jiné košili, člověk si pak může vybrat, kde se mu přístup líbí víc. ...
MAST homepage: http://archive.stsci.edu/index.html


Template frames of nearby galaxies for SN-photometry
Fotometrická data vybraných galaxií v několika oborech. Snímky jsou pořizovány Schmidtovým dalekohledem na Konkolské observatoři (Maďarsko).

Homepage: http://astro.u-szeged.hu/~sn/GX/index.html


The Galaxy Catalog
Pěkná a přehledná sbírka obrázků blízkých galaxií z Palomarské a Lowellské observatoře.

Homepage: http://www.astro.princeton.edu/~frei/catalog.htm


NASA/IPAC Infrared Science Archive (IRSA)
Přístup ke snímkům a spektrům z NASA misí v infračervené a submilimetrové oblasti, který není omezen registrací. Mezi ně patří například
  • Two Micron All Sky Survey (2MASS) -- Oblast okolo 1-2 mikrometrů, dalekohledy v Chile (Mt. Hopkins, CTIO).
  • Infrared Astronomical Satellite (IRAS) -- oblasti kolem 12-100 mikrometrů.
  • Infrared Space Observatory (ISO) -- Obrázky a spektra mikrometrové oblasti většího rozsahu z několika přístrojů.
  • Submillimeter Wave Astronomy Satellite (SWAS) -- Stále probíhající spektroskopická mise. ...
IRSA homepage: http://irsa.ipac.caltech.edu/


Chandra Data Archive (CDA)
Archiv rentgenové družice Chandra. Není potřeba registrace, uživatelé, ale mají více možností. K dispozici ke stažení je i software na zpracovaní a analýzu dat (CIAO).

"Vědecká" homepage chandry: http://cxc.harvard.edu/
Archiv: http://cxc.harvard.edu/cda/


NASA/IPAC Extragalactic Database (NED)
NED vzpomínala už Janis, ale raději jej uvádím znovu, jakožto přístup k archivům. Můžete tu najít data z mnoha přehlídek, katalogů a dalekohledů (2MASS, The Digitized Sky Surveys -- fotografická na Palomaru, VLA, VLBA ...). Jinak je to rozsáhlá databáze všeho možného, co se extragalaktických objektů týče. Super pro studijní/učební účely.

Homepage: http://nedwww.ipac.caltech.edu/index.html


The Australia Telescope National Facility (ATNF)
Australské rádio, několik různých jednotlivých teleskopů, dohromady vytvářejí Very Long Baseline Interferometry (VLBI). Data jsou ostatním dostupná po 18 měsících od pozorovaní. Australia Telescope Online Archive (ATOA) vyžaduje registraci v OPAL (Online Proposal Applications & Links).

Homepage: http://www.atnf.csiro.au/
Přístup k datum: http://www.atnf.csiro.au/observers/data.html


Na závěr doporučuji rozsáhlou databázi odkazů na kopy archivů (AstroWeb): http://cdsweb.u-strasbg.fr/astroweb/center.html

Dobrou chuť

Tuesday, April 1, 2008

new dome symphony


Tak po ťažkej noci na monteboo sme skúsili s Peťošom trochu umenia. Však posúdte sami. Časom sa nepochybne podarí aj niečo lepšie. Návod a postup je jednoduchý, stačí mať statív a širokouhlí objektív, dlhá expozícia a mierna clona, v tomto prípade to bola až 22 a exp 30 sec (asi). Teším sa keď to skúsime v noci s hviezdami a samozrejme s bolidom alebo ISS a Julsom Verneom.