Wednesday, November 28, 2007

17P/Holmes - nič nové

Kométa Holmes už nie je tak zaujímavá ako pred mesiacom. Na snímkach získaných 27.11. už nie je vidieť :-( žiadne vlny, či štruktúry v kome.



Získaný obrázok je zloženinou 60-tych snímkov v R filtri po 60sec získaných na 0,4m ďalekohlade na HaP M. Kopernika. Postup spracovania bol rovnaký ako minule. A tiež som výsledný "kombine" snímok podelil medianom.



Holmes je však momentálne na oblohe dva krát večší ako mesiac v splne cca 1˚. Najlepší je preto v deláku, alebo malom binare. Enjoy Holmes !!

Wednesday, November 14, 2007

Nazrite kométe pod sukňu

Zničoho nič 23.10.2007 splanula kométa 17P/Holmes famyliarne označovaná ako „homles“. Na drvivej väčšine snímkov publikovaných na internete vidieť obrovskú komu v tvare gule, ale žiadne zaujímavé detaili, ako napr. jety, či nejaké vlnky. Preto som sa rozhodol niečo s tym spraviť.

Počesie nad brnom umožnilo získať snímky doteraz len 31.10 , 1.11. a 5.11 čo je celkom smutné. Avšak už po spracovaní prvej noci sa objavil zaujímavý výsledok.

Výsledný obrázok je kombináciou 141 expozícií po 30s v R filti. Zloženie na kométu nie je síce triviálne, ale s využitím pár fikaných postupov to nebol takmer žiadny problém. Základný image preprocesing som spravil pomocou munipacku, zmeny oproti standardu boli len tie, že snímky som skladal na *.COO súbory a pre munimatch som použil nie max 10, ale 25 hviezd. To síce predĺžilo spracovanie , ale komp to nakoniec dal.

Na postprocesing som nakoniec použil IRAF, a to balik image, imfilter. Pomocou median bol vytvoreny median, najskor som používal median z 10 x 10 px, ale potom sa ukázalo, že bude rozumné zvoliť väčšie okolie a to aspoň 50 x 50px a tak sa aj stalo. Obrazok dole je animovaný gif, avšak animuje sa až po kliknutí naň.

Tento postup bol aplikovaný zatiaľ na dáta z každej z nocí, ale len vo filtri R. Na výslednej animácií je vidieť pohyb akejsi vlny. Z týchto dát sa podarilo určiť, že vlna sa od jadra vzďaluje rýchlosťou približne 300km/h.

Na ďaľšom spracovaní sa zúrivo pracuje a v prípade pekného počasia sa pokúsim získať aj ďaľšie snímky.

Ďakujem za pomoc pri spracovani Filipovi M. a Gabovi.

Saturday, November 10, 2007

Falešné oko mediánu

Jen tak pro srovnání jsem odečetl profil galaxie prostým mediánem. Medián obrázku funguje tak, že pro každý pixel na snímku vezme předem daný počet pixelů v okolí a udělá z nich medián. Výsledek pak uloží do nového snímku. Vlastností mediánu je, že potlačuje hodně odchýlené body. Pro snímky to znamená to, že pokud je někde na snímku ostrý vrchol (hvězda nebo centrum galaxie), tak jej do obrzáku nezahrne. Na výsledném obrázku se pak objeví pouze velké struktury jako velké galaxie, změny pozadí obrázku. Další zajímavá věc, která se dá s mediánem uělat, je odečíst ho od původního snímku. Případně jím snímek podělit. V obou případech se tak zdůrazní bodové objekty. Ideálně se tak hodí na odečtení nerovnoměrného pozadí obrázku. Nebo taky odečtení profilu galaxie.

Příklad otečtení mediánu z 5x5 pixelů je tady:
Ja vidět, galaxie se docela dobře eliminovala, pozadí je rovnoměrné, hvězdy nejsou rozmazané, avšak v centru galaxie se objevili nové struktury, ktere jsou zhruba stejně dobře viditelné jako samotný jet.

Na výřezu jsou vidět podrobnosti:

Pro porovnání ještě detail jasné hvězdy s křížem:
Zjevně jsou zajímavé struktury ve hvězdě falešné a vznikly při konstrukci mediánu. Je vidět, že jednak je potřeba při jeho aplikování být velmi na pozoru, aby jsme neobejvili "kanály na Marsu" a dále pak, že pečlivá aplikace King-Kongových metrod dává podstatně lepší výsledky v kritických místech.

NGC 4486 - King Kong = Jety

Napadlo nás zkusit zrekonstruovat obraz galaxie. Měli jsme k dispozici snímek NGC 4486 (MtBoo, foto FH + KB), nafitovanou strukturu galaxie elipsami a z nich určený radiálním profil.

V první části obrázku je původní snímek galaxie, v druhé pak její model. Ten je uměle vytvořen na základě proložení vhodné funkce profilem jasnosti galaxie, který jsme získali ze stanovených elips. Po úspěšném fitování profilu se model zpětně převede do 2D, kdy je vygenerován snímek galaxie podle náležité funkce a eliptické struktury.


Na dalších dvou obrázcích jsou rozdíly takto vytvořeného modelu a původního snímku. První model odpovídá fitování součtu dvou analytických funkcí (Hubblův zákon a modifikovaný Hubblův zákon) na profil galaxie. Druhý pak byl vytvořen na základě teoretického Kingova modelu (King, 1966), který obecně dobře odpovídá profilům mnohých eliptických galaxií a kulových hvězdokup. Jeho průběh je odvozen z fyzikální podstaty vázaného systému. Z modelů je dále možné určit některé charakteristiky galaxie, např. její celkovou hmotnost nebo radiální průběh hustoty hmoty.



Po odečtení modelů nám na snímcích zbyl jet jasně vystupující z centra galaxie. Právě pro mapování a další zkoumání podobných nestandardních struktur v galaxiích může uvedená metoda rekonstrukce galaxie a následné odečtení od originálu sloužit.

Když jsme získali jet, je možná zajimavé se podívat, jak vypadá jeho plošné rozložení jasu. Na obrázku vlevo je přiblížené okolí centra galaxie na snímku, který vznikl odečtením Kingova modelu. Na pravé straně je přibližný model rozmazaného jetu vypočítaný z fitování elips na oblast s jetem. Nejedná se ale o příliš přesný model, protože objekt nevykazuje čistě eliptickou strukturu a fitovaná oblast je dost malá, cca 12x12 pixelů. Přibližné informace jako je sklon a šířka jetu z něj však získat můžeme.


Na následujícím obrázku je ještě pro zajímavost uveden 3D profil původního jetu a jeho okolí na odečteném snímku.


Na zdokonalení uvedených výsledků se po nocích stále intezivně pracuje.

Obrázky ve větším rozlišení: NGC4486, model King, rozdíl King, rozdíl Hubble.

Ushas & Janis