Tuesday, January 13, 2009

Planetární fenomény

Dneska mě napadlo, že by bylo zajímavé vědět, jak by se dal s větší přesností než asi vteřinka vypočítat přesný hvězdný čas. Ukazuje se, že je to složitější než by se dalo čekat. Především je pro velkou přesnost potřeba počítat všechny možné precesní a nutační pohyby všeho možného.

Algoritmy na přesné polohy planet ale nerostou na stromech. Z hlavy jsme znal scripta nebo přírůčku od Z. Pokorného Astronomické algoritmy pro kalkulátory, což byla první literatura se kterou jsem na tohle téma přišel do styku. Všude ja na ní ovšem vidět inspirace v J. Meeusových Astronomických algoritmech. Včetně teorie a pohybu planet a Měsíce. Zdálo se mě ale přece jen mírně zastaralé použít přibližně 30 let staré rozvoje a navíc je tam ručně naklepat.

Po chvilku jsem našel programek, který jsem už používal před 15 lety a jmenuje se aa. Má v debianu balíček a zdá se, že autor S. Moshier se v fakt v počítání planet vyzná. Dá se stahnout včetně zdrojových kódů a dokonce s nějakými autorovými vylepšeními oproti standarním teoriím pohybu planet.

Ty jsou v současné době uznávané dvě: VSOP82 a VSOP87. V článku o druhé teorii jsou pravděpodobně asi dnes nejznámější semi-analytické aproximace poloh planet co známe.

Skutečně brutální přesnosti se ale dá dosahnout prostřednictvím interpolace v tabulkách jež vznikly numerickou integraci v JPL označovaných jako DE-04xx. Pokud chcete přesněji počítat polohy planet (nebo i méně přesně) doporučuju prostudovat odkazovanou stránku efemerid v Horizontu.

No comments: