Aaaaaaaaaah, takového Jupitera jsem ještě nikdy neviděl a možná už neuvidím. Seeing okolo 1" a půlmetrový dalekohled s okulárem v Cassegrainově ohnisku je skoro vražedný nástroj. Mít problémy se srdcem, tak to asi nedám. Byl jak namalovaný a ani se nepohnul. Samozřejmě jsme fotili a pořizovali videa, ale to daleko zaostává za tím, co jsme viděli. Teď už mě nepřekvapí žádná fotka od Christophera Go, protože jsem to viděl na vlastní oči. Až budete mít podobnou příležitost, tak ji za každou cenu využijte. Držte se pevně schodků ať nespadnete... nebo se radši posaďte.
Friday, September 28, 2012
Tuesday, September 25, 2012
Se Štírem nad hlavou
Po delší době jsem se z kancelářské krysy změnil v astronoma a je to nesmírně osvobozující. Navíc jsem se vrátil do doby, kdy noční hlídači oblohy celou noc běhali k dalekohledu, nastavovali jeho polohu podle souřadnic na budících, hledali ty správné hvězdy nebo jiné objekty a ručně startovali expozici fotometru. Sice už se dneska signál zaznamenává do počítače, ale to je skoro jediný pokrok v tomto způsobu pozorování. Nejvíc mi to připomíná oblíbená fyzikální praktika, jen měříme každou vhodnou noc až do začátku října.
S Jirkou Liškou jsme se vydali na SAAO v Jihoafrické republice, kde rostou malé dalekohledy jako po dešti, kde ale také najdete největší optický dalekohled jižní polokoule, jedenáctimetrový SALT. Kromě toho tu zažijete opravdu temné noci se seeingem kolem 0,7", nad hlavou vám zazáří Štír v celé své kráse, dva mraky budou na obloze zavěšené i když bude úplně jasno a při pohledu do centra Galaxie se vám zamotá hlava a nebo o ni možná úplně přijdete.
S Jirkou Liškou jsme se vydali na SAAO v Jihoafrické republice, kde rostou malé dalekohledy jako po dešti, kde ale také najdete největší optický dalekohled jižní polokoule, jedenáctimetrový SALT. Kromě toho tu zažijete opravdu temné noci se seeingem kolem 0,7", nad hlavou vám zazáří Štír v celé své kráse, dva mraky budou na obloze zavěšené i když bude úplně jasno a při pohledu do centra Galaxie se vám zamotá hlava a nebo o ni možná úplně přijdete.
Wednesday, September 12, 2012
Fotky z Hvězdárny ve Vyškově
Fotky z Hvězdárny ve Vyškově
Už od prosince loňského roku jsme každý měsíc jezdidli na Hvězdárnu do Vyškova, kde jsme pořizovali snímky nočního nebe i Slunce.Krátký výběr nejlepších snímků představuji zde.
Pořízení: Jan Benáček, Petr Fatka, Jaroslav Velčovský, Petr Mikel, Patrik Žilka, Romana Grossová.
Vlastní fotky:
Dálnice: celou noc bylo zataženo, neměli jsme co dělat. Foceno přes 310 mm teleobjektiv, 42 s, ISO 200.Eskimo nebula:
M1 - Krabí mlhovina:
M3:
První supernova 2012:
Saturn:
M51 - Vírová galaxie
NGC 3344:
Hvězdárna:
Pozorování 20.2.2012:
Měsíc
M57
Bubble nebula:
Protuberance na Slunci 31.7.2012:
Foťák na stativu:
Ještě přikládám odkaz na video s Venuší, Jupiterem a Orionem: http://uloz.to/xdQwSfk/2012-03-19-video-zapad-avi
Tuesday, May 29, 2012
Hoagův objekt
V roce 1950 objevil Artur Allen Hoag podivný objekt, který dnes nese jeho jméno a nejen to, podařilo se mu objevit nejlepší exemplář velmi zajímavé skupiny objektů: prstencových galaxií. Jde o nevelkou skupinu extragalaktických objektů, které, alespoň částečně, obepíná prstenci podobná struktura.
Nechme spekulací a pojďme si vychutnat krásu této přírodní hříčky. O existenci tohoto útvaru vím mnoho let a dokonce jsem v Brně podnikl se 60cm dalekohledem několik pokusů o jeho zachycení. Něco se, po mnoha hodinách expozice nad ozářeným centrem města, ze šumu přece jen vylouplo.
Ovšem pravou nirvánu jsem zažil teprve během květnového vyškovského novoluní. Už první hrubé snímky z kamery jasně ukazovaly prstencovou strukturu a byly tak mnohem lepší než mnoho hodin v Brně(!) Přispěly k tomu mimořádně průhledné noci a samozřejmě hlavně cca 50x (!) temnější obloha.
Snímek je sice relativně zašumělý, avšak byla to jen taková malá zkouška. Pokud si se snímky chcete pohrát a dostat třeba něco lepšího, pak můžete zkusit následující postup.
Získání snímků
Snímky Hoagova objektu jsou k dispozici tady:
ftp://integral.physics.muni.cz/pub/praktikum/20120523/
jako hoag_Green_*.fits společně se 120 sekundovými darky:
dark_005?.fits dark_008?.fits dark_009?.fits.
Flaty jsou v adresáři předchozí noci:
ftp://integral.physics.muni.cz/pub/praktikum/20120522/
Zpracování pomocí Munipacku:
Stáhněte si nějakou nejnovější versi - 0.5.3 a víc (s 0.5.2 je to pasé), pro vaši oblíbenou GNU/Linuxovou distribuci
ftp://integral.physics.muni.cz/pub/munipack/
případně si vyrobte baličky sami:
http://code.google.com/p/munipack/
Vytvoření průměrného dark-frame
$ munipack mdark -o d120.fits dark_005?.fits dark_008?.fits dark_009?.fits
Korekce vědeckých snímků o dark-frame
$ munipack dark d120.fits hoag_Green_00*.fits
(Není to úplně dokonalé. Na čipu je několik horkých pixelů, jejichž hodnota se příliš změnila během noci a nepodařilo se je dostatečně korigovat. Horké pixely od kterých můžeme vidět čáru dolů jsou saturované přes 65 tisíc a fotometrická informace je tak ztracena. Přemýšlím jak to odstranit. V každém případě je nutné dělat dark-framy před i po expozici a ve velkém množství.)
Průměrný dark-frame pro flat-field
$ munipack mdark -o d10.fits dark_XXX.fits
Průměrný flat-field
$ munipack mflat -o f.fits flat_Green_00*.fits
Korekce vědeckých snímků o flat-field
$ munipack flat f.fits hoag_Green_00*.fits
Vědecký snímek po korekci (original ⤴).
Fotometrie
$ munipack photometry -f 3 hoag_Green_00*.fits
FWHM je nastavené na 3. Hvězdy jsou pořádně rozplizlé. Samotná fotometrie nás ted nezajímá, ale jejím vedlejším produktem je nalezení hvězd na snímku.
Vypsání referenčních hvězd z katalogu
$ munipack cone -c UCAC3 -o hoagcat.fits -s "f.mag" -r 0.15 229.31 21.585
Data jsou získány z UCAC3 katalogu prostřednictvím Virtuální Observatoře.
Astrometrie
$ munipack astrometry --verbose -c hoagcat.fits --key-alpha RAJ2000 --key-delta DEJ2000 -W hoag_Green_00*.fits
Tohle chvilku potrvá. Čas na čaj.
Složení snímků
$ munipack kombine -o hoag.fits --angle 0 hoag*.fits
Úhel nula stupňů otočí pole tak, aby byla vodorovná osa podél rektascenze a podobně pro deklinaci. Snímky jsou bohužel úplně otočené protože jsme ostřili otáčením kamery.
Jako výsledek by jsme měli dostat pěkný snímek podobný tomu co jsem dostal já.
Poděkování patří Jarce, která měla gigantický teleskop pod kontrolou.
Výsledný snímek (original ⤴)
Subscribe to:
Posts (Atom)