Tuesday, December 23, 2014

Meteorit Rudolec nenalezen

Krátké info o výpravě za hledáním meteoritu, který neoficiálně (předběžně) označuji jako Rudolec.

9. prosince (december) 2014 za soumraku prolétl nad naším územím jasný bolid (více tisková zpráva ASU). Rozzářil se nad Slezskem a pohasl zhruba u Žďáru nad Sázavou. Včera (20. prosince) byl nalezen první úlomek poblíž Nového Města na Moravě (proto je možné, že se nalezený meteorid bude jmenovat úplně jinak). Ovšem oblast, kde s maximální pravděpodobností dopadl největší kus, je v lesíku jihozápadně od obce Rudolec.

To byl hlavní cíl naší malé výpravy. Dvě auta, šest osob. Zima, silný severo-západní vítr a občasný sníh nám od začátku ztrpčoval život. Mnohem horší se ukázal ovšem terén. Lesík je spíše větší les, plný lesních školek, stromků po kolena, neprostupného mlází, sněhu, mokra a divé zvěře. Les se stal světem hledačů vybavených rodinkami, krvelačnými šelmami či detektory kovů (i když by měl být kamenný). Protože mělo jít o velmi malý kus (a to ještě jen podle modelů), asi tak velikosti brambory, je velmi malá šance jej najít a tak to promrzlí, po pár hodinách, přenecháváme potenciálním dalším hledačům, kteří snad budou mít víc štěstí a méně smůly.
FH

P.S. Rozlišování mírně odlišných věcí se stejnou podstatou, pomocí lehce záměných slov: meteor, meteorit a meteoroid (a možná lze sestavit i nějaké další obměny) byl nápad v jehož důsledku možná lidstvo vyhyne, protože nebude jasné jestli vyslat sondu proti meteoru, meteoritu nebo meteoroidu.

Hledáme na zeleném poli. Na horizontu je lesík světa hledačů.

Pohled od lesíka světa hledačů směrem k obci Rudolec. Meteor dopadal zhruba z tohoto směru. Vidíme také rozsáhle vodní plochy, ideální to místa pro dopad mimozemského tělesa.


Spoločná fotka na náhodne zvolenom mieste v lese, ľubovolný kameň na obrázku môže byť hladaný meteorit. 

Wednesday, October 8, 2014

Microquasars

Pre tých, čo neboli na kick-off meetingu, tento semester (a možno aj celý rok) sa budeme zaoberať vážením kompaktných objektov. Dohodli sme sa, že začneme microquasarmi.
Viz http://www.mpe.mpg.de/~jcg/papers/microqua_mary99.ps.gz kde je stručne popísané o aké objekty sa jedná. Celý projekt bude pozostávať zo 4 častí.
  • Definovať ktoré objekty nás zaujímajú a získať dáta
  • Spracovať dáta, identifikovat state (soft/hard) a získať spektrum
  • Zostrojiť modelové spektrum pomocou napr. python skriptu
  • Urobiť vedu :) čo znamená interpretovať získané výsledky 
Pre začiatok budeme postupovať podľa tohoto článku: http://www.sciencemag.org/content/343/6177/1330.full.pdf  (je dosť možné, že link pojde len z internej siete MUNI) prípadne: http://www.sciencemag.org/content/suppl/2014/02/26/science.1248759.DC1/Soria.SM.pdf

Budeme sa stretávať raz do týždňa a postupovať po malých krokoch k cieľu. Ďalšie stretnutie bude v pondelok 13.10. o 18:00 v našom kancliku.

Thursday, February 6, 2014

GalaxyTea @2014-02-05

Pokud jste se nemohli zúčastnit našeho únorového setkání, přináším pár postřehů, které mě přišli zajímavé a které jsem si zapsal. Celé setkání bylo v režii Kociho, jenž hovořil o své nedávné návštěvě na ASS konferenci.

První věc, se kterou přišel, se týká našeho cíle. Seznámil se s lidmi kolem The Dark Energy Survey (možný český překlad v podobně »přehlídka temné energie« mě přijde krajně nevhodný) a zjistil, že na podobný projekt už postavili gigantický teleskop a extrémně velké CCD. Surová data z této přehlídky jsou naštěstí k dispozici. Samozřejmě, že je hned pro Bullet cluster stáhnul. Jejich další použití, ale bude vyžadovat zpracování, a to jak pokud jde o fotometrické korekce, tak především o distorze obrazu směrem ke kraji (trochu přehnaně tady) a o detekci a měření stovek galaxií, které budeme na mapování temné hmoty potřebovat.

Naštěstí Koci slíbil, že nás na příštím setkání (přijďte prosím všichni!) seznámí s metodami, jak si s těmito obtížnými úkoly poradit.

Bylo by dobré do zpracování podrobně proniknout, jelikož je to příprava na budoucí velkou kosmickou misi Euclid připravovanou ESA, kde je reálná šance se zapojit.

Další pozoruhodné nové věci, které zazněly na konferenci je pozorování zjasnění blazaru B0218+357 družicí Fermi, kdy mělo jít o pozorování dvou světelných křivek posunutých v čase díky různé optické dráze způsobené gravitačním čočkováním. Ovšem pohled do originálního článku nás tedy úplně nepřesvědčil…

„Mega-zverina“ je historicky první pozorování jaderných čar
u supernov. Vypadá to, že by nás to mohlo podstatně posunout ve znalostech výbuchu supernov a jaderné fyzice. Pozorování čar ve spektrech supernov je sice v optickém oboru běžné už tak sto let (jde o záření z přechodů elektronů mezi hladinami kolem jádra), ale čáry pozorované NuStarem jsou způsobené zachycením rychlých neutronů těžkým (železným) jádrem (r-procesy). A protože energie fotonů jsou obrovské, není jich moc a jejich detekce jsou velmi obtížné.