Saturday, November 21, 2009

Co ruší na La Silla

Byl pozdní večer a já se chtěl trochu lépe zorientovat ve Střelci a objektech, které je dobré si vychutnat na tmavé obloze. Jenže ouha – Střelec byl nevysoko nad západním obzorem, kde docela výrazně rušilo zodiakální světlo. Tak jsem to aspoň cvaknul, a leccos jsem na tom výsledném snímku našel. A jen tak mimochodem, lítaly a nejenom leonidy.

Saturday, November 14, 2009

Na poušti

Ocitl jsem se na poušti. Je tu sucho, a i když pořád piju, nedaří se mi uhasit žízeň. A jakto, že se s vámi můžu dělit o své zážitky a fotky? Protože tahle poušť není tak úplně pustá. Nachází se zde totiž astronomický ráj, oáza, kde místo palem vyrostly svého času největší a nejmodernější observatoře. Obloha je tu k nepopsání, už proto, že se na ní teprve učím orientovat. Nicméně to, na co se většina pozorovatelů ze severu těší, tu skutečně je – Magellanova oblaka se nedají přehlédnout, nad ránem vychází Jižní kříž a naše známá souhvězdí jsou vzhůru nohama. Navíc tu co chvíli přelétne meťas a semtam zahlédnete i slabší bolid. O jasné noci tu opravdu není nouze, jenom tu docela často přechází cirry. Tak už víte, kam se fantom zatoulal? Pokud ne, snad vám to prozradí následující fotka. Buenos días.


Monday, November 9, 2009

Vitalij Lazarevič Ginzburg (1916 - 2009)

8. listopadu 2009 zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku 94 let známý teoretický astrofyzik V.L.Ginzburg. Pracoval v různých oblastech teoretické astro-fyziky: fyzika nízkých teplot, krystalooptika, fyzika plazmy, Čerenkovovské záření a mnohých dalších. Byl mezinárodně známý a uznávaný. V roce 1995 získal Volfovu cenu za vklad do teorie supravodivosti a supratekutosti. V roce 1962 založil společně se Zeldovičem a Šklovským seminář, který byl hlavním diskusním astronomickým fórem v Sovětském Rusku.

Pro astronomii je zajímavý svými pionýrskými pracemi týkajícími se synchrotronového záření a vysokoenergetických kosmických paprsků.

Moje osobní vzpomínka souvisí s knihou "Teoretická astrofyzika" ve které se zabýva plazmou, magentickými poli a aplikací metod pevných látek na astrofyzku a s tím související Čerenkovovské záření. Já obdivuju jasné a prosté vysvětlení nadsvětelných pohybů.

Tato zpráva je volným překladem smutečního oznámení ze stránek Šternbergova astronomického institutu v Moskvě.

Sunday, November 1, 2009

Důležité je použít správnou metodu ...

A co vy? Taky používáte při studiu center galaxií Fotošop? Nebo raději GIMP? A Jan Tleskač?