Jak teď rozjíždím nové monteboo, pořád přemýšlím, jaké desktopové prostředí je pro pozorovací počítač vhodnější. Doteď tam bylo, z důvodů malého výkonu starého počítače, Xfce s emblémem myšky. Nicméně možná už máme i na trochu silnější Gnome s tlapkou jako emblémem.
Myška má výhodu v tom, že je rychlá a umí vše co potřebujeme. Na druhé straně se mě zdá, že vypadá i chová se trochu nezvykle a může tedy být lehce matoucí pro člověka, který k tomu počítači usedne poprvé.
Gnome je poněkud náročnější na systémové zdroje, avšak chování i vzhled se mě zdá standardnější a v podstatě kdokoli si k němu na poprvé sedne hned ví kam šáhnout.
Obě prostředí jsou skinovatelné. Můžeme mít třeba jeden tmavý skin pro pozorování a druhý pro denní režim. Je to dáno tím, že obojí je založené na Gtk knihovně která skinování podporuje. A že je z čeho vybírat. Zkuste projít gnome-look.
Vím, že existují i jiná prostředí. Například vizuálně povedený je Enlightenment (mám ho na noťasu), nepřekonatelně dokonalý pak fvwm (předchůdce všech moderních window managerů, který je vážně nepřekonatelný), modernější lehký blackbox (modernější náhrada fvwm) nebo třeba dlaždicový Ion (používaný mimozemšťany). Jde ovšem je o window managery tedy programy co se starají o okna (zavírání, minimalizace, posun,...) a nestarají se o takové ty věci, jako je spolupráce mezi aplikacemi, připojování disků, správu souborů a atd, jak mají integrováno Gnome nebo Xfce. Nicméně je nepovažuju za vhodné pro začátečníky nebo lidi, co se o počítače nijak nezajímají a berou to jen jako ovladač k dalekohledu.
Stejně tak nebereme KDE, které je sice kompletní desktopové prostředí, ale já ho rád nemám a navíc jsou tu nějaké nešťastné licence.
Hlasujte v anketě!
Wednesday, October 22, 2008
Friday, October 17, 2008
Pondělní čaje
I když jsou výsledky ankety poněkud rozpačité. Asi přesunem galaktické čaje na pondělí někdy před pátou. Pokud to nebude zase vyhovovat, tak to přesunem (třeba zpátky na pátek). Posledně jsme z Aštara dolovali informace ohledně data miningu.
Thursday, October 16, 2008
Subscribe to:
Posts (Atom)